czwartek, 1 grudnia 2016

Podstawy diety redukcyjnej

Dieta redukcyjna jest dietą redukującą nadmiar tkanki tłuszczowej. Podstawą diety jest wyliczenie własnego zapotrzebowania kalorycznego .d.z.i.e.n.n.i.k. .ż.y.w.i.e.n.i.o.w.y. (klik). Pomoże nam to w obliczeniu ilości kalorii, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz chudnięcia. 

Przykładowo: nasze dzienne zapotrzebowanie wynosi 2500kcal, w początkowej fazie możemy spróbować rozpocząć dietę od 2500kcal, w kolejnych etapach odejmujemy 100-200kcal na czas trwania diety (ilość ograniczonych kalorii jest uzależniona od efektów, jakie chcemy uzyskać, nie popadajmy jednak w skrajności) (głodówka jako zły sposób odchudzania)

Dieta redukcyjna jest dietą długotrwałą. Kluczem jest przestrzeganie kilku żelaznych zasad.

Zwiększ ilość posiłków, powinno ich być około 6-7, to dużo, ale posiłki te mają być skromniejsze. Dzięki temu, zwiększamy nasz metabolizm. (jak utrzymać szybki metabolizm przez całe życie) (fit sposoby na przyspieszenie metabolizmu) (co jeść i pić, by szybciej chudnąć?)

Kolejną ważną zasadą jest picie dużej ilości wody. I tak jak było to wspomniane już w wielu wpisach, chodzi o czystą wodę, nie herbatę, soczek, kawę – WODĘ. Nawadniamy organizm – wodą. (prawidłowe nawodnienie organizmu)

Podczas diety redukcyjnej ograniczamy ilość węglowodanów, na rzecz zdrowych tłuszczy. Węglowodany spożywamy do godzin popołudniowych, wieczorem białko i tłuszcz. Pisząc o węglowodanach, mamy na myśli oczywiście węglowodany złożone (które powodują uczucie sytości na dłużej; pomagają oczyścić jelita ze złogów), nie proste. Czyli, rezygnujemy z: pszennej mąki, makaronów (odpadają wszystkie pszenne chlebki, pierogi, naleśniki, knedle) i oczywiście słodyczy. Węglowodany złożone to pełnoziarniste pieczywa, kasze, makaron, ryż, płatki owsiane, fasola oraz inne warzywa strączkowe.

Owoce staramy się spożywać podobnie jak węglowodany w godzinach porannych, południowych. Owoce to cukry proste, jednakże pomagają w rozkręceniu metabolizmu, co skutkuje szybszym spalaniem tłuszczu oraz mniejszą podatnością na odkładanie go w organizmie.

Rezygnujemy ze śmietany, majonezu, na rzecz jogurtów naturalnych bądź greckich, na bazie których możemy zrobić zdrowe i naprawdę smaczne dipy, jak również dodać je do zupy, czy sosów.

Jemy jak najwięcej warzyw, szczególnie surowych, pamiętaj jednak o ich dokładnym umyciu (jak się pozbyć toksyn i pestycydów z warzyw i owoców?) i połączeniu ze zdrowymi tłuszczami, o których pisaliśmy odrębny wpis. (tłuszcz w diecie)
Monitoruj postępy. Raz w miesiącu zapisuj swoją wagę i obwody ciała. Pozwoli Ci to na obiektywną ocenę postępów, jak i zmotywuje do dalszej pracy. Powodzenia! J

2 komentarze:

  1. Świetny wpis i bardzo ciekawe rady.

    OdpowiedzUsuń
  2. Idealny wpis... właśnie tego chciałem sie dowiedziec

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...