środa, 2 lipca 2014

Dlaczego posiłek po treningu jest tak ważny?


Problem posiłku po treningu jest cały czas na ustach osób ćwiczących regularnie. Wiele z tych osób wie, jak ważny jest posiłek potreningowy, jednakże pozostali nie zdają sobie do końca sprawy, iż niejedzenie posiłku po treningu przynosi im więcej szkód niż pożytku, dodatkowo przykładając się do stopniowego spadku formy. Podczas intensywnego treningu następuje zużycie dużej ilości energii. Jeśli odpuszczamy posiłek po treningu lub jemy go zbyt późno i z niedostateczną wartością energetyczną, wprowadzamy w swoje życie pewnego rodzaju męczarnie, która nie przynosi pożądanych efektów (poprawa sylwetki, wyników sportowych). Niewłaściwa dieta w bardzo szybkim czasie powoduje zniechęcenie, rozdrażnienie a nawet depresje.

Posiłek po treningu jest bardzo ważny ponieważ pozwala na szybkie przyswojenie przez organizm dostarczanych składników, a to z kolei wpływa na szybszą regenerację mięśni. Jednak najważniejsze to, że: „Jedzenie po treningu powoduje spalanie tłuszczów i magazynowanie cukrów w celu dostarczenia ich do mięśni i uzupełnienia zasobów glikogenu. Dlatego sportowiec, który stale przestrzega zasady spożywania posiłku w ciągu godziny od zakończenia ćwiczeń, każdego dnia będzie spalał nieco więcej tłuszczu i odkładał nieco więcej glikogenu, dzięki czemu ostatecznie stanie się szczuplejszy niż sportowiec, który zwykle odczekuje dwie godziny, by najeść się do syta” -Matt Fitzgerald „Waga startowa"-

Do dwóch godzin po treningu utrzymuje się podwyższony poziom regeneracji. Jeśli posiłek zjemy szybciej, tym lepiej dla nas. Najlepszą opcją było by zjedzenie go tuż po rozciąganiu i szybkim prysznicu. Część osób jednak boi się posiłku po treningu ponieważ za cel postawiła sobie schudnięcie. Ich niepokój jest całkowicie niesłuszny. Odpowiednie dostarczenie składników odżywczych po treningu sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Osoba trenująca, która będzie trzymała się zasady jedzenia po treningu będzie spalała z treningu na trening nieco więcej tkanki tłuszczowej.


Kolejny wpis na blogu: Co jeść po treningu?  

11 komentarzy:

 1. Zgadzam się posiłek po treningu jest najważniejszy :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, jedzenie po treningu jest niezwykle istotne. Zawsze zjadam coś tuż po prysznicu i mięśnie zdecydowanie szybciej się regenerują, a gdy tego nie zrobię.. różnie już bywa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo osób o tym zapomina nastawiając się na sam trening, ale świadomość ludzi rośnie z czasem na szczęście i takie blogi temu sprzyjają:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze jem do godziny po treningu, ponieważ oprócz tego, że wiem jakie to ważne, jestem także strasznie głodna :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Przekonałam się jak ważny jest to posiłek i teraz nie wyobrażam sobie jak mogłabym go ominąć:)

  OdpowiedzUsuń
 6. o widzisz , dobry post ,zastanawiałam sie własnie od czego to zalezy

  OdpowiedzUsuń
 7. a najciekawsze jest to, że jak jedzenie wejdzie nam w krew, to później ciało samo się tego domaga i zupełnie nie trzeba się zmuszać do jedzenia - szczególnie śniadań i posiłków potreningowych :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze po ćwiczeniach/bieganiu robię sobie smoothie warzywno-owocowe z wkładką. Z chęcią poczytałabym coś na temat biegania na czczo. Szukałam w internecie ale jakoś nic co by można było uznać za wiarygodne.

  Całuski
  Karola z TuSiePisze

  OdpowiedzUsuń
 9. fajny blog, będę częściej tutaj zaglądał http://badzfit.blogspot.co.uk

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale co za posiłek zjeść ? Duży, mały ? Coś konkretnego czy np. Owoc ?

  OdpowiedzUsuń
 11. Rodzaj posiłku zależy od rodzaju ćwiczeń - czy stosujesz aerobowe czy anaerobowe. W tym pierwszym przypadku nie trzeba jeść tak dużo węglowodanów, w tym drugim jest to jednak wskazane.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...