niedziela, 19 stycznia 2014

ZASADY BEZPIECZNEGO TRENINGU

Aktywność fizyczna wpływa na wiele aspektów naszego życia. Dzięki niej jesteśmy zdrowsi, czujemy się lepiej, nasza sylwetka nabiera pożądanych kształtów, pozbywamy się nadmiaru tkanki tłuszczowej, kształtujemy nasze mięśnie, czyli jednym słowem jesteśmy bardziej atrakcyjni i pewni siebie. To wszystko jest pozytywną stroną aktywności fizycznej, nie zapominajmy jednak, że sport może być przyczyną wielu kontuzji i chorób. Aby tego uniknąć ważne jest wdrożenie w nasze treningi prawidłowych zasad bezpieczeństwa. 

 

 

ROZGRZEWKA-  nie istnieje jedna uniwersalna, prawidłowa rozgrzewka. Mamy przeróżne rodzaje treningów i to do nich należy dopasować naszą rozgrzewkę. Jeśli nasz trening skupi się na dolnych partiach mięśniowych, postawmy przy rozgrzewce na dobre rozgrzanie nóg. Oczywiście nie pomijamy wówczas innych grup mięśniowych ponieważ rozgrzewka powinna być również ogólna. Rozgrzane ciało jest mniej podatne na kontuzje oraz bardziej wydajne. Podczas rozgrzewki nie powinniśmy się zmęczyć, a jedynie rozgrzać, „zmęczenie” ma mieć miejsce w zasadniczej części treningu. Niestety na siłowni problem braku rozgrzewki jest bardzo zauważalny, wykonują ją tak naprawdę nieliczni, podobnie jak rozciąganie, które jest naszą drugą zasadą bezpiecznego treningu. 

ROZCIĄGANIE - rozciąganie wykonujemy po rozgrzewce i zakończonym treningu. Rozciąganie zmniejsza ryzyko kontuzji oraz ilość kwasu mlekowego w mięśniach (zakwasy). Wpływa na wysmuklanie sylwetki, zwiększa zakres ruchu mięśni oraz podnosi stopień ich rozluźnienia. 

PRAWIDŁOWY ODDECH – o prawidłowym oddechu  bardzo często zapominamy lub nie zwracamy na niego uwagi. Oddech powinien być spokojny i systematyczny, tj. nie zatrzymujemy powietrza przy ćwiczeniach – co jest bardzo często zauważalne, szczególnie na siłowni przy podnoszeniu ciężarów. 

PRAWIDŁOWA TECHNIKA WYKONYWANYCH ĆWICZEŃ - przy wprowadzeniu nowego ćwiczenia do naszych treningów, skupmy się najpierw na prawidłowej technice jego wykonywania. Błędy w technice są bardzo częstym powodem kontuzji. Pytajmy trenerów i osoby doświadczone, nie bójmy się, zyskujemy bezpieczeństwo, prawidłową technikę, a to wpływa na uzyskanie lepszych efektów.

TRENUJ NAJPIERW DUŻE PARTIE MIĘŚNIOWE – jeśli wybieramy trening dzielony (nie ogólny), rozpoczynajmy od dużych partii mięśniowych – klatka, plecy, nogi, brzuch,  następnie mniejsze partie mięśniowe – biceps, triceps, barki. 

ASEKURACJA – dobrze jest trenować z partnerem, jeśli nie jest to możliwe systematycznie, postarajmy się od czasu do czasu zaprosić do wspólnych ćwiczeń kogoś doświadczonego w wybranym rodzaju ćwiczeń. Pozwoli nam to na szybkie niwelowanie błędów oraz znacząco wpłynie na bezpieczeństwo podczas treningu. Szczególnie podczas ćwiczeń siłowych, pomocna jest osoba, która asekuruje nas np. podczas podnoszenia sztangi. 

PIJ WODĘ – dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów podczas treningu jest niezbędne ponieważ podczas wykonywania treningu pocimy się, a tym samym tracimy wodę z naszego organizmu. Pamiętajmy więc o odpowiedniej ilości wody w trakcie treningu i po jego zakończeniu (uzupełnienie ewentualnego niedoboru). 

NIE ĆWICZ PO JEDZENIU – nigdy nie rozpoczynaj treningu z „pełnym brzuchem”. Po spożyciu posiłku najlepiej odczekać do około 1-2 godzin przed wykonaniem treningu. Ćwiczenia prowadzone bezpośrednio po jedzeniu mogą powodować zaburzenia czynności trawiennych, w ostateczności prowadząc do różnego rodzaju chorób np. wrzody

DOBÓR ODPOWIEDNIEGO STROJU I OBUWIA – strój i obuwie dobieramy w zależności od rodzaju wykonywanego treningu. Podstawą jest wygodne i bezpieczne obuwie oraz strój nie krępujący naszych ruchów i zapewniający odpowiednią cyrkulację powietrza, która zapewnia zdecydowanie większy komfort podczas ćwiczeń.

7 komentarzy:

 1. Bardzo cenne i praktyczne rady. Dodałabym jeszcze tylko mierzenie sił na zamiary i nie zaczynanie np. robienia przysiadów z 60-kilogramową sztangą, bo ktoś inny tak właśnie zrobił. Dopasujmy intensywność treningu i obciążenie do siebie i swoich możliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko dokładnie napisane:) Krótko i na temat:)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetne rady - niby oczywiste, ale warto je ciągle przypominać : )

  OdpowiedzUsuń
 4. nic dodać nic ująć:) Pięknie napisane :*:*:*:*:*:*

  OdpowiedzUsuń
 5. Kilka lat temu chodziłam na siłownię i choć bardzo chciałam robić rozgrzewkę i rozciąganie to nie miałam gdzie - obok bieżni i orbitreków były takie duże maty, obok nich piłki boso etc, ale ma matach wylegiwały się paniusie, majacząc o tym jak to bardzo się zmęczyły (pozostając w idealnym makijażu, bez zadyszki, nic.). Zajmowały całe miejsce, obsługa nie reagowała. Z siłowni zrezygnowałam. Teraz ćwiczę sama w domu. Dziękuję za ten artykuł - nie wiedziałam, że powinnam rozciągać się też przed ćwiczeniami - byłam przekonana, że przed to rozgrzewka, po - rozciąganie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze jest pamiętać o tych przykazaniach! W końcu chodzi o to, by być zdrowszym za sprawą ćwiczeń a nie o to by czuć się gorzej...
  Pozdrawiam :-)

  http://mamablogujepl.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki, bardzo przydatne rady :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...