czwartek, 30 stycznia 2014

Trening siłowy PLECY

Mięśnie grzbietu należą do grupy dużych partii mięśniowych.  Mięśnie pleców,  pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie i są używane niemalże cały czas podczas gdy nie śpimy. Siła tych mięśni jest głównym wyznacznikiem ogólnej siły człowieka. Mięśnie grzbietu stabilizują i chronią nasz kręgosłup. Dobrym połączeniem treningu mięśni pleców, są ćwiczenia na biceps czyli mięsień dwugłowy ramienia, które wykonujemy jako drugie, gdyż są one mniej rozbudowane, a zmęczenie mięśni pleców nie wpływa znacząco na efektywność wykonywania ćwiczeń na biceps. 

 
źródło: tumbrl


Poniżej rozpisany został przez nas przykładowy trening mięśni pleców. Zapraszamy do zapoznania się z nim i wypróbowania


1. Rozgrzewka - 10min na orbitreku lub wioślarzu. Urządzenia te angażują ramiona i plecy, doskonale je rozgrzewając.

2. Rozciąganie
- Rozciągamy wszystkie partie ciała, nakładając szczególny nacisk na ćwiczone partie. Pamiętamy o dużej ilości skłonów

3. Trening mięśni pleców:

a. Podciąganie na drążku
Od pełnego zwisu podciągamy się do wysokości, aż broda znajdzie się co najmniej na wysokości drążka. Są to niewątpliwie najlepsze ćwiczenia mięśni grzbietu, gdyż angażują ich największą część (mięśnie najszersze grzbietu, obłe mniejsze, obłe większe, podgrzebieniowe, dwugłowe ramion), wykorzystując ciężar własnego ciała.
W przypadku gdy budujemy siłę, możemy dodatkowo dociążyć się używając ciężarów zawieszonych na pasie lub tak jak ja -  toreb treningowych 5kg, 15kg i 20 kg, które chwytam między nogi. Gdy natomiast nie jesteśmy się w stanie podciągnąć, możemy poprosić kogoś o pomoc w postaci unoszenia nóg lub skorzystać ze specjalnych urządzeń,  w których ustawiamy odpowiedni ciężar wypychający nas w górę. Co jakiś czas warto zmieniać sposób i kąt uchwytu, co pozwoli na wszechstronne rozbudowanie pleców i nie pozwoli mięśniom przyzwyczaić się do ćwiczenia.

b. Przyciąganie liny wyciągu dolnego w siadzie płaskim
Siadamy w siadzie płaskim, plecy wyprostowane, nogi stabilnie zaparte. Trzymamy uchwyt wyciągu dolnego, tak aby plecy były proste, ręce wyciągnięte przed siebie, a lina napięta. Przyciągamy uchwyt do brzucha bez zmiany pozycji pleców, w końcowej fazie ściągając łopatki ku sobie. Następnie powoli opuszczamy do pozycji wyjściowej. Nie odkładamy całkowicie ciężaru.
W zależności od sposobu uchwytu angażujemy najszersze mięsnie grzbietu, obłe większe, obłe mniejsze, mięśnie równoległoboczne. I w tym ćwiczeniu również, dobrze jest zmieniać sposób trzymania co jakiś czas, ćwiczenia będą efektywniejsze, a plecy ładniej rozbudowane. Obecnie dostępne są urządzenia na siłowni, dzięki którym opieramy klatkę piersiową o dodatkowy wspornik. Ułatwia to utrzymanie prawidłowej pozycji kręgosłupa i pomaga wyizolować właściwe dla tego ćwiczenia partie pleców.

c. Przyciąganie sztangi w opadzie (wiosłowanie)
Stajemy przed odpowiednio obciążoną sztangą i chwytamy podchwytem na szerokość barków. Uginamy nogi w kolanach, a plecy pochylamy do przodu, trzymając prostą ich linię przez cały czas. Plecy niemal równolegle ułożone do podłoża. Dolną część pleców wypychamy maksymalnie do środka, co zapobiegnie powstawaniu kontuzji. Następnie przyciągamy sztangę do brzucha i powoli wracamy, aż do pełnego wyprostu ramion.
W ćwiczeniu tym angażowane są najszersze mięśnie grzbietu, obłe mniejsze, obłe większe, podgrzebieniowe, czworoboczne, mięśnie równoległoboczne. Sztangę można również chwytać nachwytem i przyciągać do klatki piersiowej ruchem odwrotnym do pompki co pozwoli zaangażować nieco w inny sposób wykorzystywane mięśnie podczas ćwiczenia.

d. Martwy ciąg
Martwy ciąg wykonujemy przy użyciu sztangi. Stajemy przed odpowiedni obciążoną sztangą. Uginamy lekko nogi w kolanach, plecy wyprostowane, klatka wypięta w przód, głowa lekko zadarta ku górze. Na prostych rękach chwytamy sztangę nieco szerzej niż szerokość barków, trzymając proste plecy. Unosimy sztangę w górę poprzez wyprostowanie nóg i tułowia do pełnego wyprostu. Nie odchylamy się zbytnio ku tyłowi. Powrót następuje poprzez ugięcie nóg, a następnie tułowia z zachowaniem prostych pleców. Ciężar tylko dotyka ziemi nie uderzamy nim. Unikamy zginania pleców oraz nadmiernego wychylania się ku tyłowi, gdyż grozi to kontuzją.
Podczas tego ćwiczenia angażujemy prostowniki,  mięśnie najszersze grzbietu, ale również mięśnie pośladkowe i dwugłowe ud. Dla usztywnienia kręgosłupa możemy użyć specjalnych pasów lub ściągaczy na grzbiet. Nie przesadzamy także z ciężarem.

12 komentarzy:

 1. Fajna rozpiska,a ile serii i powtórzeń jeśli możecie napisać?:) Czy tak jak standardowo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4 serie, a powtórzeń to już zależnie od ćwiczenia... ale generalnie - Marcin na masę robi mniej (do 12), większym ciężarem, ja - Ania na rzeźbę robię więcej (ponad 12) mniejszym ciężarem (mniejszym wcale tu nie oznacza lekkim;) )

   Usuń
 2. Ach martwy ciąg i przyciąganie drążka górnego to moje ulubione ćwiczenia... W ogóle plecy najbardziej lubię robić :D

  OdpowiedzUsuń
 3. To od jutra zaczynam trening! :)

  Ciekawy blog, będę obserwować! ;)
  Zapraszam do mnie :)
  milennpl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. chyba sie zastosuje :D
  bo plecy i brzuch to moje `piety Achillesa`:

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja przy MC czuję bardziej pośladki niż plecy - nie wiem czemu, bo wydaje mi się, że wykonuję go poprawnie.
  Z ćwiczeń na plecy lubię też wznosy barków - niewinnie wyglądają, ale mięśnie palą :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Coraz bardziej mi się podoba ten blog. Bardzo ładne opisy ćwiczeń.
  Co do podciągania, to faktycznie należy zmieniać chwyty (podchwyt, nachwyt, wąsko, szeroko).
  Przydały by się tylko zdjęcia lub filmiki do ćwiczeń.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ładnie opisane. Podstawowe ćwiczenia, ale i najskuteczniejsze. Dodał bym jeszcze tylko ściąganie linki wyciągu górnego do karku i w lekkim odchyle do klatki w szerokim uchwycie. Musze przyznać, że ładny blog. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kompleksowe podejście do tematu. Ja do tej pory wybierałam ćwiczenia opierając się na bazie z programu Muscle Boss. Ale jak wiadomo im więcej dobrych źródeł tym lepiej. Na pewno będę tu regularnie zaglądać!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja nie rozumiem, jak mogą być treningi bez rozgrzewki, a tutaj pięknie z rozgrzewką :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A jak w ciąży ćwiczyć plecy?

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy takie ćwiczenia mogą zaszkodzić początkującemu? Kiedyś zacząłem ćwiczyć i chyba nabawiłem się kontuzji. Do tego bardzo bolały mnie plecy, na co pomógł dopiero materac ortopedyczny. Chciałbym wrócić do ćwiczeń ale nie wiem czy to dobry pomysł. Jakie ćwiczenia będą bezpieczne?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...