sobota, 1 lutego 2014

Przysiad ze sztangą

  PRZYSIAD ZE SZTANGĄ

W tym ćwiczeniu najbardziej angażowane są mięśnie nóg i pośladków, ale nie tylko.  Dużą rolę przy wykonywaniu ćwiczenia odgrywają również mięśnie grzbietu oraz brzucha. Mięśnie wspomagające stabilizują ruch oraz pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała. Przysiad ze sztangą jest to ćwiczenie, które angażuje najwięcej partii mięśniowych. Polecane każdemu, pod warunkiem braku przeciwwskazań zdrowotnych.
Podczas przysiadu ze sztangą, czyli przysiadu z obciążeniem, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na prawidłową technikę wykonywania ruchu. Ćwiczenie wykonujemy ze sztangą spoczywającą na barkach obciążoną według własnych możliwości. Zaletą ćwiczeń z wolnym ciężarem jest angażowanie bardzo dużej grupy mięśniowej, pozwalającej utrzymać równowagę i stabilizację ciała pod wpływem obciążenia. Dla początkujących wskazane jest używanie mniejszych ciężarów i skupienie się na technice wykonywania ćwiczenia.


TECHNIKA WYKONYWANIA ĆWICZENIA


Przed przystąpieniem do ćwiczenia, należy prawidłowo ułożyć wysokość stojaków, tak aby, przy ściąganiu sztangi, wykonać jedynie lekkie doprostowanie kolan. Szerokość uchwytu sztangi dobieramy indywidualnie. Pamiętajmy, że zbyt wąski uchwyt, może powodować dyskomfort lub późniejszy ból stawu łokciowego. Następnie wchodzimy pod sztangę, zakładając ją na barkach. Ćwiczenie rozpoczynamy od pozycji wyprostowanej, wzrok kierujemy na wprost. Stopy spoczywają cały czas płasko na podłożu. Palce stóp kierujemy na zewnątrz. Nogi rozstawiamy szerzej niż szerokość barków, pamiętając o zmianach rozstawienia nóg – tak aby angażować mięśnie zawsze pod troszkę innym kątem. Wypychamy biodra do tyłu wykonując przysiad i wracając do pozycji wyjściowej. Zwróćmy uwagę na tak zwany „koci grzbiet”, plecy podczas wykonywania ćwiczenia mają być wyprostowane. 


17 komentarzy:

 1. O właśnie,przydatna wskazówka.

  Chciałabym spróbować tak ze sztangą jednak narazie muszę skupić się by dobrze dopracować technikę ''na sucho'' :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. poproś kogoś by Cię nagrał, tak skorygujesz ewentualne błędy i najszybciej nauczysz się prawidłowej techniki

   lub

   pomoc kogoś znającego się - w tym wypadku najlepiej trenera; koleżanka czy kolega może sama mieć niedopracowaną technikę - a tego nigdy nie wiemy dopiero się ucząc...

   :)

   Usuń
 2. Niecierpie tego ćwiczenia, ale znając jego skuteczność- oczywiście wykonuje....

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tez uwielbiam przysiady, a jeszcze bardziej uczucie na 2 dzien :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ach chciałabym już je robi ale operacja na kolano w marcu:((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia ! :)

   Usuń
 5. Uwielbiam przysiady ze sztangą! <3 Ich technicznie dobre wykonanie sprawia mi jednak trochę trudności. Na szczęście zawsze mam kogoś kto koryguje moją sylwetkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. + może udałoby się Wam zrobić post o pasie kulturystycznym? Jak go dobrać, jak zakładać? Oczywiście mówię o przypadku pań. Zaczynam podnosić już spore ciężary i chciałabym zacząć wpierać się pasem, a zupełnie nie wiem jak go założyć, żeby nie podjeżdżał do talii, ani nie obcierał bioder. W Internecie znalazłam tylko wskazówki dla mężczyzn...

  OdpowiedzUsuń
 7. uwielbiam przysiady ze sztangą, chociaż czasami jest ciężko, ale za to jakie są efekty! przydatny post!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mówię tak przysiadom ze sztangą :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Obok martwego ciągu ćwiczenie nr.1 w moim zestawie :) Polecam każdemu. Ćwiczenia wielostawowe to jest to :)

  OdpowiedzUsuń
 10. świetnie potrafisz to wyjaśnić, dzięki

  OdpowiedzUsuń
 11. Przysiady to super ćwiczenie na uda i pośladki, więc Dziewczyny:
  RÓBCIE PRZYSIADY.

  Jeśli boicie się, że wasze uda będą zbyt masywne, to proponuję robić serię powyżej 15 powtórzeń.

  OdpowiedzUsuń
 12. zawsze myślałam że to jest bardzo proste, a jest wręcz przeciwnie, ważne jest wiele rzeczy...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...