poniedziałek, 26 stycznia 2015

Pływanie a odchudzanie

Jeśli szukasz skutecznego i przyjemnego sposobu na odchudzanie, Twoim wyborem może być basen. Pływanie jest nie tylko przyjemne ale przede wszystkim korzystne dla naszego organizmu. Rozwija i modeluje ciało, dodatkowo spala kalorie, odciążając przy tym stawy. Siła wyporu wody niweluje sporą część siły grawitacji, dlatego w wodzie czujesz się lżejszym i nie dokucza Ci ból kręgosłupa, bioder, czy kolan. 


Pływanie zaliczane jest do jednych z najlepszych treningów spalających tłuszcz, przyspieszających metabolizm oraz ujędrniających ciało. Regularne pływanie zwiększa tkankę mięśniową, a zmniejsza tłuszczową. Jednak ilość straconych kalorii podczas pływania zależna jest od czasu i intensywności treningu, przepłyniętego dystansu, naszej kondycji oraz proporcji ciała (waga, wzrost, tkanka tłuszczowa, tkanka mięśniowa). 

Pływanie wymaga jednoczesnej pracy wielu mięśni, co skutkuje wysokim tempem spalania kalorii i wzmocnieniem każdej pracującej partii ciała.
W wodzie nasze ciało jest zrelaksowane. Pływanie jest korzystne również ze względów zdrowotnych. Poprawia kondycje naszego serca, obniża poziom stresu oraz poprawia nastrój. Szybszy metabolizm, który osiągniemy dzięki pływaniu, poprawia poziom cholesterolu we krwi, a to wpływa korzystnie na problemy z nadciśnieniem.

Pływanie jest również idealną formą ćwiczeń dla osób mających problemy z kręgosłupem np. z powodu siedzącej pracy lub problemów zdrowotnych. Jednak przy wszelkich chorobach, przed treningiem skonsultuj się z lekarzem. 

Jak zacząć treningi na basenie?


Po pierwsze, daj sobie czas. Długie i nieprzerwane pływanie wymaga dobrej sprawności układu krążenia. Płuca muszą przyzwyczaić się do rytmu oddychania, jakie ma miejsce podczas pływania. Dodatkowo podczas pływania angażowane są niemalże wszystkie mięśnie całego ciała, a to spory wysiłek dla organizmu. 

Przede wszystkim zapoznaj się ze stylami pływania (styl klasyczny, grzbietowy, kraul, itp.) i wybierz taki, który Ci najbardziej odpowiada. Następnie wyznacz sobie cel. Dla przykładu: przepłyń 2-4 długości basenu, odpocznij 30sekund i powtórz całość 5-10 razy. Z każdym treningiem na pewno będziesz coraz lepszy.

Aby skutecznie spalać tkankę tłuszczową, należy pływać regularnie. Jeżeli chcesz schudnąć, wybierz trening na basenie przynajmniej 2-3razy w tygodniu po minimum 30minut. 

Marcin

14 komentarzy:

 1. uwielbiam pływać, ale tak rzadko chodzę na basen :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak na basenie gubi się sporo kalorii. Oczywiście kiedy się pływa, a nie wyleguje w balach jakuzzi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. pływanie jest świetne :) staram się wybierać baseny bez dodatkowych atrakcji żeby mnie nie odciągały od pływania

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazdroszcze tym, którzy umieją pływać. A Ci, którzy chcą zbić na wadze zazdroszczą mi figury i przemiany materii.

  OdpowiedzUsuń
 5. ooo taakk:D ja zaczynam chodzić na basen:D

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś nie potrafiłam pływać, wręcz bałam się tego sportu. Nauczyłam się sama, "krok po kroku" i teraz bez problemy przepłynę 20 długość dowolną techniką (oprócz delfina). Dla chcącego nic trudnego!

  OdpowiedzUsuń
 7. Basen jest genialną formą alternatywnego treningu! A przy odpowiednim zacięciu równie skuteczny co morderczy trening na siłowni!

  OdpowiedzUsuń
 8. Tylko nie wystarczy siedzieć w tej wodzie przez godzinę. Trzeba aktywnie się w niej ruszać. Nawet nie chodzi o samo pływanie. może być chodzenie w wodzie, podskakiwanie, machanie rękami pod wodą.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciągle próbuję się przekonać do tego sportu, bo niestety strasznie szybko się zniechęcam, gdy coś mi nie wychodzi od razu;/

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie ma co się przekonywać Pani Agato. Niekiedy to są proste decyzje, albo chce, albo nie i tyle :)

  OdpowiedzUsuń
 11. ja uwielbiam pływać, nawet ostatnio swój kostium zastąpiłam bikini efelina. Schudłam więc już mogę zaprezentować swój brzuszek na basenie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. o rukola, wpadłam na świetny pomysł dzięki Tobie, można się tak motywować od odchudzania.

  OdpowiedzUsuń
 13. Pływanie to świetna sprawa, świetne cardio i sprawia przyjemność. Tak na dobrą sprawę zacząłem regularnie chodzić na basen dopiero na studiach, ale wciągnęło mnie to na max i teraz lata sie 1-2 w tygodniu :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...