wtorek, 24 lutego 2015

Dieta Dukana


Głównym założeniem diety Dukana czyli diety białkowej, jest zwiększenie spożycia białek przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów i tłuszczy oraz całkowitej eliminacji owoców.


Minusy stosowania diety Dukana:
·          
    -> Spożywaniu dużej ilości białka może spowodować wydalanie wapnia z moczem, co prowadzi do osteoporozy.
·         -> Dzięki znikomej podaży węglowodanów, mózg nie funkcjonuje poprawnie. Prowadzi to do kłopotów z pamięcią,  rozkojarzenia i rozdrażnienia.
·         -> Nerki pracują na najwyższych obrotach, muszą przefiltrować niestrawione resztki z bardzo dużej ilości białka, doprowadzając tym samym do odwodnienia. Odwodnienie prowadzi natomiast do zagęszczenia moczu, a to powoduje stan zapalny układu moczowego i powstanie kamieni w układzie moczowym.
·         -> Spożywanie dużej ilości białka zwierzęcego, wprowadza do diety dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu co prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych.
·         -> Dieta może doprowadzić do kwasicy, która niekorzystnie wpływa na pracę mózgu (w skrajnych przypadkach może spowodować śpiączkę a nawet śmierć).
·         -> Nadmierne spożywanie białka powoduje zakwaszenie organizmu, czyli obciążenie nerek, wątroby i stawów.
·         -> Dieta tak uboga i monotematyczna powoduje niedobory pokarmowe.
·         -> Spożywanie małej ilości węglowodanów powoduje zmęczenie i osłabienie organizmu.
·         -> Dostarczanie małej ilości błonnika pokarmowego jest przyczyną zaparć.
·         -> Dieta powoduje bardzo szybko problemy hormonalne, w tym utratę miesiączki.

Dodatkowo dieta nie uczy pozytywnych zasad zdrowego odżywiania, jakimi jest regularność posiłków i ich odpowiednie porcje i proporcje. Podczas diety Dukana możemy spożywać właściwie nieograniczone ilości pożywienia, nie zważając na końcowy bilans kalorii. 

Dieta Dukana to wyniszczająca organizm, niezdrowa propozycja odchudzania. 

Dieta, która jest zdrowa i skuteczna jest odpowiednio zbilansowana. Nie eliminuje białka, węglowodanów, tłuszczy oraz witamin: warzyw i owoców. 

Więcej na temat zdrowego odżywiania:3 komentarze:

  1. W rankingu diet w magazynie Food Forum, dieta Dukana jest na ostatnim miejscu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja nie lubię tej diety. Oczywiście próbowałam jednak na własnych doświadczeniach wiem że najważniejsze to jeść zdrowo i z umieram dużo warzyw i owców. Zdrowe odżywianie jest najważniejsze.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...