niedziela, 26 stycznia 2014

Zamiana tłuszczu na mięśnie - czy jest możliwa?Zdarza się, że słyszę od osób rozpoczynających przygodę z wszelkiego rodzaju aktywnością fizyczną, o magicznej przemianie tłuszczu w mięśnie. Mięśnie i tłuszcz to dwie zupełnie różne tkanki - różne struktury, które zbudowane są z odmiennych elementów. Mięśnie są dodatkowo o wiele bardziej aktywną metabolicznie tkanką niż tłuszcz. Zatem nie jest możliwa zamiana tkanki tłuszczowej w mięśniową i na odwrót. Możliwym jest natomiast przyrost tkanki tłuszczowej po zaprzestaniu treningów, jest to spowodowane rozpadem mięśni, co jest równoznaczne ze znaczącym spadkiem naszego metabolizmu – czyli w skrócie szybciej tyjemy.

Ćwiczenia spalają tkankę tłuszczową, jak również rozbudowują mięśniową – ale nie zamieniają jednej w drugą. Budowanie tkanki mięśniowej i spalanie tłuszczowej to dwa odrębne procesy. Dodatkowo do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej w organizmie potrzebujemy nie tylko treningu,  ale i odpowiedniej diety z obniżaną wartością energetyczną. I nie mam tu na myśli obcięcia kalorii do 1000. Ważne jest,  by deficyt energetyczny nie był zbyt wysoki ponieważ wówczas poza tkanką tłuszczową, będziemy spalać również nasze mięśnie, a tego NIE CHCEMY! Właściwie dobrany plan treningowy połączony z odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietą – ZDROWYM ODŻYWIANIEM, pozwoli nam zminimalizować utratę tkanki mięśniowej, zwiększając tym samym utratę tkanki tłuszczowej.  

Jeśli obawiasz się nadmiernego przyrostu mięśni, zwróć uwagę na to, że budowanie tkanki mięśniowej nie jest prostym procesem. Składa się na to odpowiednia dieta z dodatnim bilansem energetycznym (często połączona z odpowiednimi suplementami dla kulturystów) oraz plan treningowy – oparty głównie na treningu siłowym. 

4 komentarze:

 1. Wstyd się przyznać ale ciągle żyłam w przekonaniu,że spalając tłuszczyk buduje mięśnie i jakoś specjalnie mi to nie przeszkadzało bo mięśnie bardzo chętnie przyjmę.
  Dzięki za rozjaśnienie umysłu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ćwicząc budujemy tkankę mięśniowa, spalamy tłuszczową (pod warunkiem deficytu energetycznego) - ale zamiana jednej tkanki w druga nigdy nie będzie miała miejsca :)

   Usuń
 2. Nic dodać, nic ująć:) Prosto, jasno i konkretnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na samym początku, dawno temu gdy o tym czytałam, nie chciało mi się w to wierzyć, no bo jakim cudem ? :D Ale moja koleżanka która jakiś czas temu zaczęła ćwiczyć,jest święcie przekonana że tak właśnie się dzieje i za nic nie idzie jej przekonać...;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...