sobota, 4 stycznia 2014

Jaki trening cardio wybrać na siłowni ?Która maszyna w klubie sprawia, że spalamy najwięcej kalorii? Odpowiedź jest prosta. Jest to ta maszyna, której używamy najczęściej i najdłużej. Wszystko zależy od naszych preferencji, przygotowania fizycznego oraz potrzeb. 


Dlaczego warto się pocić? - każdy ml straconego potu podczas ćwiczeń to spalone około 580kcal :)

BIEŻNIA – podczas treningu na bieżni pracują wszystkie twoje mięśnie, szczególnie mięśnie nóg, brzucha i całej górnej połowy ciała. Obecnie większość bieżni wyposażona jest w regulowany kąt nachylenia, zmuszając nas tym samym do jeszcze intensywniejszego treningu (tak jakby bieg w górach). Monitor bieżni informuje nas o kilometrach, które pokonaliśmy oraz w jakim czasie, dodatkowo dowiadujemy się ile spaliliśmy kalorii podczas treningu – ale tym proszę się tak do końca nie sugerować, w tej kwestii maszynki lubią nas oszukiwać.

ROWER STACJONARNY – z założenia spalamy na nim dwa razy mniej kalorii niż na bieżni. Dlatego też rowerek stacjonarny polecany jest dla początkujących lub osób z dużą nadwagą lub problemami ze stawami. Kluczem do spalania kalorii na rowerku jest regulacja siodełka. Im niżej, tym mięśnie nóg mogą pracować wydajniej. 

STEPPER – najnowocześniejszy to taki, który przeznaczony jest do treningu całego ciała. Możliwe jest to dzięki ruchom bocznych platform, które sprawiają, że pracują nie tylko mięśnie nóg i pośladków ale również mięśnie brzucha i przykręgosłupowe. Aby mieć wgląd w jakość swojego treningu, wybieraj sprzęt wyposażony w komputer. Nalicza on czas, ilość kroków i sumuje spalone kalorie. Trening na stepperze może być dobry pod warunkiem, że wykonujemy go prawidłowo, tzn. gdy opierasz się na poręczach odciążasz swoje nogi, tym samym nie spalasz tak dużo kalorii i ćwiczenie staje się mniej efektywne lub nieefektywne. Należy również pamiętać iż, stepper bardziej rozwija mięśnie aniżeli spala tkankę tłuszczową. Trenerzy wówczas proponują dorzucić do treningu troszkę biegu.

URZĄDZENIA ELIPTYCZNE (orbitrek) – przyrząd angażujący całe ciało do pracy. Spala się na nim mnóstwo kalorii, nie obciążając przy tym stawów i ścięgien (jak w przypadku np. bieżni). Ćwiczenia na orbitreku nie poprawiają jednak w tak dużym stopniu tkanki kostnej, jak bieżnia czy stepper. Wybierając urządzenia eliptyczne, należy pamiętać aby w swój grafik wpisać również inne maszyny. 

WIOSŁO – to chyba najmniej popularne urządzenie na siłowniach. Wiele klubów ich najzwyczajniej nie posiada lub jest ich mało porównując z innymi maszynami. Wiosło wbrew opinii, nie angażuje wyłącznie rąk ale również nogi, pośladki oraz mięśnie brzucha. Stymulatory wioseł są również bezpieczne dla stawów i ścięgien, a ćwiczenie na nich może okazać się bardzo wyczerpujące. Najnowsze modele pokazują przepłynięty dystans, szybkość oraz pozwalają na wykonanie testów sprawdzających wydolność organizmu.

KALKULATOR KALORII – Jeśli chcesz wiedzieć, ile kalorii spalisz w ciągu godziny ćwicząc na danej maszynie, pomnóż podaną wartość MET (Metabolic Equivalent) przez ciężar swojego ciała. MET jest to ilość energii uzyskiwana w organizmie ze spalenie 1 litra tlenu w trakcie wykonywanej czynności. Jej wartość podawana jest w kcal/h/kg masy ciała.

→ wolny marsz na bieżni MET 2,5
→ bieganie (12km/h) MET 9
→ wolna jazda na rowerze (9km/h) MET 3
→ szybka jazda na rowerze (20km/h) MET 9
→ stepper średnie obciążenie MET 5
→ stymulator wioseł małe obciążenie MET 5
→ stymulator wioseł duże obciążenie MET 6
→ orbitrek MET 8


15 komentarzy:

 1. Super wpis kochanie:) wreszcie:P po długiej przerwie:) Buziaki:*:*

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne rady:) Już wiem na co patrzeć gdybym wybierała dany sprzęt:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja ostatnio zgodnie z tymczasowym zaleceniem lekarza jestem miłośnikiem orbitreka :)

   Usuń
 3. Ja najbardziej lubię wiosło :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja często na rowerze "rozgrzewam" się przed bieżnią i przy każdej wizycie na siłowni obowiązkowo ergometr (wiosło), choć nawet nie byłam świadoma że niesie za sobą tyle dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja korzystałam z Wiosła, aż wstyd się przyznać ale jeden jedyny raz - myślę, że na dniach postaram się to zmienić, zawsze to jakaś zmiana w treningu :)

   Usuń
 5. na siłowni zawsze wybieram rower, dlaczego? Jakoś nie bardzo lubie biegać na bieżni, zdecydowanie wolę teren ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również wolę zdecydowanie biegać w terenie:) właściwie jest to wbrew pozorom troszkę inny rodzaj ruchu...

   Usuń
 6. A skakanka gdzie? :D
  Już całkiem na poważnie - we wstępie zawarłaś chyba najważniejszą zasadę, która tyczy się każdego treningu. To nie rodzaj maszyny czy ćwiczenia decyduje o tym, ile kcal spalimy, ale intensywność, z jaką ćwiczymy i czas, który na ćwiczenia poświęcamy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trening z użyciem skakanki - uwielbiam (szczególnie jeśli mam pod ręką ulubioną muzykę) ... ale w domu :) to dla mnie jeden z najlepszych treningów cardio jaki można wykonać w domu lub ogrodzie :) Skakanie na skakance wyzwala we mnie mnóstwo pozytywnej energii :)

   Usuń
 7. zawsze wybieram bieg na bieżni :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja już we wtorek wracam do treningów :) W końcu, aczkolwiek na nartach tez dałam sobie niezły wycisk :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja wybieram rower i orbiterek . Bieżnię też lubię, ale póki co z powodu kontuzji odpuszczam, zaczynam na niej ewentualnie czasem rozgrzewkę. 10 minut średnio intensywnego marszu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ach no i jeszcze nim sie kontuzjowąłam to uwielbiałam biegać na bieżni pod dużym kątem nachylenia... moje pośladki też to lubiły :P

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie plan treningowy dobiera trener na siłowni i w pełni na nim polegam bo już na pierwszej sesji zauważyłem ze się zna na robocie. Wcześniej trenowałem na małych osiedlowych siłowniach ale nie umywają się do renomowanych siłowni jak Saturn Fitness. W Krakowie jest niewiele siłowni gdzie ludzie nie boją się trenować.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...