środa, 15 marca 2017

Dlaczego rozciąganie jest tak ważne?

Obserwując osoby  ćwiczące na siłowni, niestety nadal wiele osób uważa, iż trening zaczyna i kończy się wykonywaniem ćwiczeń określonych w planie treningowym. Zapominając o jednej bardzo ważnej kwestii, jaką jest rozciąganie, które zmniejsza ryzyko kontuzji, wpływa na poprawę naszych wyników, jak również na samopoczucie podczas treningu.

Jak na organizm wpływa brak rozciągania

- nierozciągnięte mięśnie stają się krótsze,
- im krótsze mięśnie, tym szybciej zużywają się stawy,
- skrócone mięśnie pleców powodują, że kręgi nie znajdują się w odpowiedniej kolejności, są zbyt blisko siebie, co powoduje ich uszkodzenia, zwyrodnienia, wypadanie dysku itd.
- kręgosłup traci właściwości amortyzujące,
- sztywność klatki piersiowej
- zwiększony ucisk nerwów,
- napięcie w całym ciele,
- spadek energii, zmęczone ciało (wolniejsze przepływy impulsów nerwowych),
- bóle stawów i mięśni,
- coraz mniej widoczne efekty,
- częściej występujące zakwasy,
- gorsza regeneracja mięśni,
- zrywanie ścięgien, mięśni,
- częste skurcze.


Najbezpieczniejszą metoda rozciągania mięśni jest metoda statyczna, polegająca na stopniowym rozciąganiu mięśni do momentu ich maksymalnego oporu. W tym punkcie zatrzymujemy ruch na chwilę i powracamy do pozycji wyjściowej. Odpoczywamy przez moment i wykonujemy kilka podobnych powtórzeń. Z czasem należy zwiększać siłę, z jaką naciskamy na rozciągany mięsień, pamiętając jednak, aby robić to z dużym wyczuciem. Po każdym treningu powinniśmy rozciągać jak największą ilość mięśni, kładąc szczególny nacisk na rozciągnięcie tych partii, które pracowały podczas treningu najintensywniej.

Ważne jest, by rozciągania wykonywać po rozgrzewce. Rozciąganie nierozgrzanych mięśni prowadzi do zapaleń i zwyrodnień. Rozciąganie powinno być wykonywane spokojnie i powoli. Pozycje pogłębiamy na wydechu, nigdy nie wstrzymujemy oddechu! Należy również pamiętać, by nigdy nie dociskać mięśnia na siłę, prowadzi to do naciągnięcia, jak również zerwania mięśnia. Podczas rozciągania „nie pulsuj”, może to doprowadzić do mikro urazów w mięśniach.

Rozciągając się, wyciszamy cały organizm po wyczerpującym treningu. Nasze spięte mięśnie mają czas odpoczynku – rozciągamy je, dzięki czemu same mięśnie i wszystkie przyczepy, ścięgna oraz więzadła „wracają na swoje miejsce”. Dzięki temu zapewniamy im także wzmożony przepływ większej ilości krwi, która dostarcza tlen i składniki odżywcze.

Głównym celem rozciągania jest zwiększenie elastyczności mięśni, co poprawia komfort w życiu codziennym przy wykonywaniu różnych czynności. Poprzez prawidłowe rozciąganie powiększamy także zakres ruchu w stawach. Ma to pozytywny wpływ na utrzymanie równowagi oraz zmniejsza ryzyko upadku. Kolejny pozytywny efekt rozciągania to wzmocnienie ścięgien oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa na szybszą ich regenerację bez wystąpienia kontuzji. Dodatkowo poprzez rozciąganie usuwamy z mięśni napięcie powstałe na skutek stresu.

Bezdyskusyjnie rozciąganie powinno stanowić element każdego treningu zarówno w czasie rozgrzewki, jak i na sam jego koniec. Spowoduje to przywrócenie prawidłowej długości mięśni, które kurczą się na skutek wysiłku oraz ich rozluźnienie. Rozciąganie polepsza ukrwienie mięśni, a tym samym gwarantuje lepszy dopływ  tlenu i substancji odżywczych, czyli.

Napięcie mięśni objawia się również jako reakcja na stres. Powoduje zmęczenie oraz rozdrażnienie. Rozciąganie pozwala rozładować napięcie, rozluźnić mięśnie i w ten sposób obniżyć poziom stresu. Obniżają się bóle mięśni, pleców i karku a samopoczucie ćwiczącego znacznie się poprawia.

14 komentarzy:

 1. Oj niestety moje chęci na rozciąganie nie są zbyt wielkie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja właśnie zaczynam stretching, także dla mnie wpis przydatny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj stretching to zdecydowanie najbardziej zaniedbana przeze mnie część treningu :( Najgorsze jest to, że całkowicie zdaję sobie z tego sprawę, a wciąż nic nie robię w tym kierunku, aby to zmienić :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja niestety bardzo często zapominam, żeby się dobrze rozciągnąć przed treningiem :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny artykuł! Rozciąganie jest podstawą mojego treningu. Nauczyłam się tego po kilku poważniejszych kontuzjach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja zawsze rozciągam się po treningu. Nie wyobrażam sobie pominąć ten krok.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja rolluję się przed każdym i rozciągam po każdym treningu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowana większość ludzi na siłowni się nie rozciąga. Świetny artykuł i mam nadzieję, że przemówi to komuś do rozsądku i zamiast mieć tylko piękne koszulki na siłownie, to będą jeszcze dbali o swoje zdrowie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Rozciąganie to podstawa jeżeli nie masz czasu po treningu to warto poświęięcic dwa wieczory w tygodniu w sesjach 20 -25minutowych na rozciąganie i na pewno wpłynie to pozytywnie na nasz ogranizm :) ZRZUĆ BRZUCH

  OdpowiedzUsuń
 10. Zawsze myślałam, że wystarczy tylko rozgrzewka. W takim razie bardziej muszę się przygotować do treningów

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety wiele osób trenujących na siłowni lekceważy ćwiczenia rozciągające. To spory błąd. Dobrze, że zwróciłaś na to uwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajne są ćwiczenia z yogi jednak ich podejście medetacyjne nie bardzo mi odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety brak odpowiedniego przygotowania do ćwiczeń niesie za sobą przykre konsekwencje.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...