środa, 7 grudnia 2016

Trenujesz? Nie zapomnij o MAGNEZIE

Magnez odgrywa ważną rolę w budowaniu sprawnego układu ruchowego i utrzymaniu dobrej kondycji. Jego niedobór może mieć wpływ zarówno na wyniki sportowe, jak i potreningową regeneracje (zapobiega skurczom mięśni).  Pierwiastek ten intensywnie wytrąca się z naszego organizmu wraz z potem, dlatego tak istotny jest jego odpowiedni poziom u osób trenujących.


Magnez stanowi podstawowy (obok wapnia, sodu i potasu) pierwiastek obecny w organizmie człowieka. Przyczynia się do pracy mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego oraz mięśni układu trawiennego. Magnez dodaje energii. Kontroluje odbudowę i rozbudowę tkanek. Wszystko to przekłada się na jakość i wydajność naszych treningów. Ilość energii, jaką dysponujemy na treningu, zależy od ilości magnezu w naszym organizmie.

Obniżona zawartość magnezu w organizmie prowadzi do skurczów: mięśni, naczyń wieńcowych i mózgowych. W efekcie może to doprowadzić do nadciśnienia, przyspieszonej, arytmicznej pracy serca i uderzeń gorąca.

Niedobór magnezu powoduje również nerwowość oraz nadpobudliwość (prowadzi do nerwicy i depresji), ponieważ minerał ten reguluje poziom noradrenaliny i dopaminy. To właśnie dzięki temu suplementy magnezowe działają uspokajająco.

Codziennymi treningami sprawiamy, że nasze ciało potrzebuje więcej energii, ponieważ wykorzystuje ją na trening. Dodatkowy stres może jeszcze szybciej przyczynić się do utraty cennego magnezu w organizmie. Średnie dobowe zapotrzebowanie na magnez waha się w granicach od 3 do 4,5 miligramów na każdy kilogram masy ciała. U sportowców zapotrzebowanie to może być jednak większe.

Chcąc dostarczyć organizmowi odpowiednio dużą dawkę magnezu, należy spożywać dużą ilość roślin zielonych, kaszę gryczaną, kakao, gorzką czekoladę, pestki dyni, banany, otręby, orzechy i migdały. Twarde wody mineralne również zawierają dużą ilość magnezu, a ich wchłanianie jest o wiele większe, niż z powyższych produktów spożywczych. W przypadku poważnych niedoborów, wskazana jest suplementacja pod kontrolą lekarza.

6 komentarzy:

 1. Dużo o magnezie wspomina w swoich książkach Patrick Holford, polecam jego publikacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z moich obserwacji wynika: częste skurcze u osób, które zaczynają dopiero treningi może wynikać min. z niskiego poziomu magnezu. Oczywiście polecam uwzględnić w diecie odpowiednie suplementy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedobór magnezu....zbyt mało czekolady albo...zbyt dużo alkoholu :) a tak na poważnie suplementacja jest szalenie istotna szczególnie w przypadku osób trenujących. Nie wystarczy tylko najeść się piersi z kurczaka i regularnie trenować, aby zobaczyć satysfakcjonujące efekty. Nasz organizm potrzebuje zróżnicowanej diety! Dlatego tak trudno ułożyć optymalny plan żywieniowy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nadmierna suplementacja nie jest zbyt korzystna dla naszego organizmu oraz portfela. Jednak w pewnych przypadkach, zwłaszcza jeśli intensywnie trenujemy warto pomyśleć o tym by dostarczać naszemu organizmowi potrzebnych składników odżywczych w formie suplementów. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Magnez rzeczywiście ważna sprawa. :) Bardzo przydatne porady!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za informację o magnezie to teraz już wiem czemu tak nerwowy jestem.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...