poniedziałek, 5 grudnia 2016

Czym grozi PRZETRENOWANIE?

Przetrenowanie jest reakcją obronną organizmu na zbyt intensywną lub zbyt dużą ilość treningów. Organizm podpowiada nam, iż plan treningowy, który mu narzuciliśmy, nie jest dostosowany do naszych możliwości lub aktualnej formy psychofizycznej.

Zbyt częste, mordercze treningi prowadzą nie tylko do przemęczenia, ale i do przetrenowania mięśni. Czym w takim razie jest przetrenowanie? Najprościej mówiąc, jest to zmęczenie organizmu spowodowane jego niepełną regeneracją (brak odbudowy włókien mięśniowych).

Przetrenowanie jest o wiele gorsze niż treningowe lenistwo. Troszkę odpoczynku pozwoli na uniknięcie kontuzji, zmniejszy huśtawkę nastroju, dzięki czemu, najbliżsi nie odczują wybuchów złości, które w przypadku przetrenowania mają miejsce. Jeśli brak regeneracji, odpoczynku od treningu pojawia się nagminnie, lub - co gorsza -  w ogóle się nie pojawia, możemy być pewni, iż nasz organizm w końcu się zbuntuje.

Jak sprawdzić, czy mamy problem z przetrenowaniem? Najprostszym sposobem jest zapisywanie wysokości tętna. Tętno zapisywać należy podczas ćwiczeń aerobowych i innych, które wykonujemy podczas treningu. Jeśli twoje tempo spada, a tętno spoczynkowe wzrasta, może być to pierwsza oznaka przetrenowania. Sprawdź tętno również rano, przed staniem z łóżka. Podnoszenie się tętna spoczynkowego jest oznaką braku wypoczęcia organizmu.

Objawy, które wskazują na przetrenowanie to przede wszystkim ból mięśni, stawów, a także głowy. Osłabienie, drażliwość, wahania nastroju, problemy ze snem. Częste infekcje, zmęczenie, przegrzanie organizmu, wzmożona potliwość, zaburzenia koordynacji ruchowej. Szybka utrata masy ciała i trudności z przybieraniem na wadze. U kobiet istnieje możliwość rozregulowania cyklu miesiączkowego. Przetrenowanie organizmu widoczne jest również w wynikach badań laboratoryjnych. W obrazie morfologii krwi, zauważalny jest spadek ilości czerwonych krwinek, hemoglobiny i hematokrytu. Obniżony jest także poziom testosteronu oraz mleczanów, natomiast zwiększony jest poziom kortyzolu i adrenaliny. Zdarza się również nieprawidłowy zapis rytmu serca w EKG.

Jak zapobiegać przetrenowaniu i co zrobić, gdy już wystąpiło? Przede wszystkim odpocznij i daj szansę organizmowi się zregenerować. Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Zmniejsz intensywność, liczbę treningów, a na sam początek zrób kilka dni przerwy. Zadbaj również o odpowiednie nawodnienie organizmu (prawidłowe nawodnienie organizmu). Dobrym pomysłem na regenerację organizmu, a przede wszystkim mięśni jest odnowa biologiczna w formie masażu sportowego. Postaraj się również urozmaicić swój plan treningowy (dlaczego różnorodny trening to podstawa?), nie ćwicz codziennie tego samego, postaw na treningi podzielone na wybrane partie mięśniowe. Odpowiednio zbilansuj także swój jadłospis, rozdziel pokarm na 5-6 posiłków dziennie, zwracając uwagę na podaż białka i węglowodanów (z których powstaje glikogen, który jest magazynowany w wątrobie i uwalniany podczas wysiłku jako „paliwo” dla mięśni). 

By uniknąć groźnych dla zdrowia objawów przetrenowania, najlepiej zrezygnować z ciężkich treningów na rzecz racjonalnej aktywności fizycznej. Lekceważenie objawów przetrenowania i bezustanne oddawanie się intensywnemu wysiłkowi skutkuje spotęgowaniem uszkodzeń i pogorszeniem stanu zdrowia. Rozsądniej jest wybierać łagodniejsze formy aktywnego spędzania czasu i przede wszystkim zadbać o prawidłowy odpoczynek.
Mięśnie rosną, nabierają siły i wytrzymałości w dni kiedy ich nie trenujemy, również w trakcie snu. Pamiętaj o odpoczynku ! 

3 komentarze:

  1. Z własnego doświadczenia wiem, że w każdym sporcie trzeba dochodzić do sukcesu małymi krokami bo inaczej można się nabawić urazu.

    OdpowiedzUsuń
  2. zgadzam się z wpisem, ćwiczenia są bardzo ważne, ale nie można przesadzać; nic na siłę, lepiej trenować mniej, ale regularnie, niż jeden dzień w tygodniu trenować cały dzień

    OdpowiedzUsuń
  3. To oczywiste - przetrenowanie może doprowadzić do kontuzji lub w najlepszym przypadku mocno ograniczyć efektu samego treningu. A skoro nie widać efektów to po co trenować? Wszystko należy robić z umiarem. Dotyczy to także treningu.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...