wtorek, 3 maja 2016

Dlaczego różnorodny trening to podstawa?

Nic tak nie powoduje zniechęcenia do treningów, jak oklepany i znany na pamięć program treningowy, który przestał przynosić zakładane korzyści. Jeżeli chcesz poprawić swoją sylwetkę, sprawność fizyczną czy ogólną siłę – postaw na różnorodność treningów.


Jak szybko nasze ciało (mięśnie) przyzwyczaja się do treningu?

Zazwyczaj trwa to około 6-8 tygodni. W pierwszych tygodniach nowego programu treningowego ciało jest „ w szoku”, nasze mięśnie przystosowują się, nabierając siły i sprawności fizycznej. Trening z dnia na dzień kształtuje nasze mięśnie i rzeźbi sylwetkę. Po około 8 tygodniach po wprowadzeniu planu treningowego, mięśnie nie rozwijają się tak jak do tej pory, hamując swój rozwój. Ilość powtórzeń lub zmiana ciężaru nie przynosi większych rezultatów, czujemy frustracje i zniechęcenie. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zrozumieć, że nawet najlepiej ułożony plan treningowy, po pewnym czasie traci swoją efektywność i nie przynosi większych korzyści, czy to w zmianie sylwetki, czy w zwiększeniu siły lub sprawności fizycznej. W terminologii fitness, proces ten nazywany jest „zastojem”, często sprawia, że ludzie nie są zadowoleni ze swojej sprawności fizycznej, pomimo tego, że ćwiczą. By, uniknąć zastoju trzeba regularnie wprowadzać zmiany do rutyny treningowej.

Dobry plan treningowy powinien obejmować jego różnorodność. Większość ćwiczeń, poza ćwiczeniami głównymi (choć tak naprawdę nie ma ćwiczenia, którego nie można zastąpić co najmniej jednym podobnym), to ćwiczenia, które powinno zmieniać się co około 6-8 tygodni. Takie działanie pozwoli zaskakiwać nasze mięśnie, które w odpowiedzi będą się rozwijać, pomagając nam osiągnąć pożądane rezultaty.

Przykłady małych zmian, które możemy wprowadzać podczas trwania planu treningowego.

- zwiększanie obciążenia, ilość serii wykonywanych w ćwiczeniu lub wykonywanie większej ilości powtórzeń;
- zmiana ćwiczeń lub kolejność ich wykonywania;
- zmniejszenie długość odpoczynku między seriami;
- wykonywanie ćwiczeń złożonych (np. przysiady);
- wykorzystanie technik treningowych (superserie, dropsety);
- korzystanie z przyrządów fitnessowych (trx, kettlebell, piłka lekarska, bosu).

Czasami jednak wprowadzone zmiany, to za mały bodziec dla rozwoju naszych mięśni. Ważne jest wówczas to, by wrzuć się w swój organizm i postarać się określić, po jakim czasie nasze mięśnie przyzwyczajają się do konkretnego treningu, ponieważ proces ten zależny jest od stażu oraz metod treningowych, które stosujemy.

W treningach jedną z kluczowych kwestii jest właśnie ich zmiana, różnorodność. 

Mięśnie z treningu na treningu powinny stawać się silniejsze, plan treningowy w związku z tym, powinien zapewniać nieustanny rozwój i chęć wdrożenia nowości treningowych. 


Wybierz trening dla siebie ---> .T.r.e.n.i.n.g. <---


10 komentarzy:

 1. Pięknie napisane ... Plan treningowy nawet najlepszy nie pomoże bez konsekwentnej realizacji założeń.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też ostatnio zaobserwowałam u siebie zastój. Zmieniłam plan treningowy i problem przestał istnieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przybijam piąteczkę! Święte słowa! Zgadzam się w pełni, bo sama poczułam to na własnym ciele, gdy ciało przyzwyczaja się do danego ułożonego treningu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe spostrzezenia !

  OdpowiedzUsuń
 5. Sam trening jest niczym innym, jak przyzwyczajaniem organizmu do wysiłku. Bez różnorodności zawsze będziemy się zatrzymywać na etapie, kiedy organizm zacznie traktować trening, jako normalność.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podpisuje się pod artykułem! Staram się wprowadzać zmiany dość często, bo faktycznie zauważyłem po tym zmianę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie psychika jest największą barierą, a monotonia własnie działa na ten aspekt i odbiera mi chęci do treningu. Dlatego właśnie tylko różnorodność :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze podswiadomie wiedzialam, ze cwiczenia trzeba zmieniac :) fajnie jest sie przekonac, ze tak faktycznie jest. Mi sie wydaje jeszcze, ze pomimo ze 2 cwiczenia dzialaja na te same partie miesni, to jednak dzialaja one inaczej i tym zdrowszy jest organizm im wiecej roznych cwiczen (niekoniecznie jednorazowo) wykonujemy...

  OdpowiedzUsuń
 9. Zastój to najgorsze co może się przytrafić. Zaraz potem jest monotonia i brak motywacji :/ ja sobie co jakiś czas szusuje po forum http://www.sfd.pl/trening/ i szukam inspiracji na urozmaicenie treningów i ćwiczeń :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...