niedziela, 7 września 2014

Bądź Fit - jak to osiągnąć? - Wywiad

Zapraszamy Was serdecznie na wywiad, którego udzieliliśmy portalowi SportOS.pl


Wasz sposób na aktywny tryb życia?
„Bycie Fit” stanowi nieodzowną część naszego życia. Aktywny i zdrowy tryb życia nie można prowadzić wybiórczo. Jest to swego rodzaju sposób na życie, wchodzi w nawyk, uzależnia i pozwala czerpać satysfakcje i zadowolenie. Treningi wykonujemy od 4-6 razy w tygodniu w zależności od wolnego czasu. Biorąc oczywiście pod uwagę przynajmniej 1 dzień wolnego, który przeznaczamy na regeneracje. Aktywny styl życia, to nie tylko treningi ale swego rodzaju wybory, których dokonujemy na co dzień, np. zastąpienie samochodu czy komunikacji miejskiej - rowerem, windy - wejściem po schodach, czy spacerem po zakupy, zamiast dojazdu do sklepu samochodem. Wszystko to poza dodatkowym ruchem, pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Prawidłowo zbilansowana, zdrowa dieta jest również podstawą naszego życia. Nie stosujemy rygorystycznych i wyniszczających organizm diet. Skupiamy się na zdrowym odżywianiu, czyli codziennym dostarczaniu organizmowi, niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów.

Jak ważna jest dieta dla osoby, która ćwiczy?
Źródła podają dane, iż dieta to, aż 70% sukcesu w drodze do wyznaczonego sobie celu (np. poprawa kondycji, sylwetki, zdrowia, itp.), reszta to trening. Jest w tym sporo racji, nie negujemy tego, jednakże uważamy, że proporcje pomiędzy treningiem i dietą, można rozdzielić po połowie. Dieta dla osoby, która ćwiczy jest bardzo ważna. Odpowiednio skomponowana, dostarcza składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego wykonywania zaplanowanych treningów. Pozwala również na szybszą regeneracje i prawidłowy wzrost tkanki mięśniowej czy redukcji tkanki tłuszczowej, nie powodując przy tym uszczerbku na zdrowiu, a tak często dzieje się podczas stosowania wyniszczających diet. Prawidłowo zbilansowana dieta, dostarcza nam również mnóstwo energii, dzięki czemu nie musimy korzystać z suplementów.

Macie wspólne cele czy każdy dąży do własnych?
Wspólnym celem jest na pewno zdrowie i dobre samopoczucie. Z racji różnicy płci, nasze cele treningowe różnią się od siebie. Ania jako kobieta, dąży do zachowania wysportowanej i proporcjonalnej sylwetki. Jak każdej kobiecie, zależy jej na jędrnym ciele, którego nie będzie musiała się wstydzić na plaży;) Natomiast Marcin skupia się na rozbudowie masy mięśniowej, przy jednoczesnym jej wyrzeźbieniu.

Videoblog z prezentacją ćwiczeń miał sporo wyświetleń, planujecie kolejne?
Videoblog jest ekstra dodatkiem do naszego bloga. Ze względów prywatnych, takich jak: ślub, przeprowadzka, remont mieszkania i praca zawodowa, brakowało czasu na regularne nagrania, jak i odpowiedniego sprzętu. W niedalekiej przyszłości na pewno pojawią się kolejne videoblogi, na których skupimy się na propozycjach ćwiczeń na wybrane partie ciała, pojawią się być może gotowe treningi.

Co was motywuje, czym się inspirujecie?
Motywuje nas zdrowie i dobre samopoczucie, inspiruje coraz to lepszy wygląd, który osiągamy poprzez wykonywane treningi i odpowiednią dietę. Motywacją jest dla nas również wzrost siły i kondycji, który przydaje się w życiu jak i pracy zawodowej (Straż Pożarna). Inspirują nas dobrzy trenerzy, ich wypowiedzi o tematyce zdrowego odżywiania, jak i ciekawie skomponowane zestawy treningowe.

Jakie macie obecnie plany treningowe?
Łączymy treningi aerobowe z treningami siłowymi. Oczywiście każdy ma swój dokładnie rozpisany plan. Ania przeznacza więcej czasu na treningi aerobowe, trening siłowy jest dodatkiem, który ma na celu wyszczuplenie i ujędrnienie ciała. Wcięcie w tali, jędrny biust, kształtne pośladki, to wszystko można osiągnąć dzięki treningowi siłowemu dlatego również dla kobiety jest on dobrym wyborem. Marcin skupia się na wykonaniu 3 treningów siłowych w ciągu tygodnia tak, aby  przećwiczyć każdą partię mięśniową. Dodatkowo wykonuje 2  lub 3 treningi aerobowe , głównie bieganie, basen czy gotowe programy treningowe. Jednym z ulubionych treningów, który możemy wykonywać w domu, jest trening Insanity.

Z jakimi błędami spotykacie się wśród osób uprawiających sport?
Przede wszystkim nieodpowiednia dieta, jej brak lub zbyt rygorystyczny i wyniszczający charakter. Nic nie osiągniemy zajadając się niezdrowymi fast foodami, chipsami czy słodyczami, podobnie jak jedząc za mało. Energie na trening czerpiemy z posiłków, które spożywamy, bez niej trening będzie niewydajny i nie przyniesie pożądanych rezultatów.

Kolejnym, często spotykanym błędem jest dobrze wszystkim znany: „słomiany zapał”. Osoby rozpoczynające drogę z aktywnością fizyczną, często wybierają zbyt trudne treningi lub zbyt dużą ilość. Powoduje to zniechęcenie, frustracje i przemęczenie, a co za tym idzie, często rezygnacje z aktywności. Osoba rozpoczynająca treningi, powinna zacząć metodą: „małych kroczków”, przyzwyczaić ciało do ćwiczeń i przede wszystkim nauczyć się wykonywać je prawidłowo.

Wchodząc w szczegóły częstym błędem jest zbyt duża ilość powtórzeń danego ćwiczenia, ćwiczenie codziennie tej samej partii ciała (zapominając o reszcie), nieprzykładanie się do wykonywanych ćwiczeń, brak systematyczności, brak planu treningowego, nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń, zły dobór zestawów treningowych, brak rozgrzewki, rozciągania, regeneracji, zbyt długi trening jak również ćwiczenia pomimo bólu lub kontuzji – to wszystko nie przyniesienie żadnych pozytywnych efektów.
Link do wywiadu 

---> Bądź Fit - para blogerów pokażę Ci jak to osiągnąć <---

8 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...