środa, 8 czerwca 2016

Liposukcja brzucha - sposób na pozbycie się opornej tkanki tłuszczowej

W dzisiejszych czasach przeważa siedzący tryb życia. Żyjemy w ciągłym pośpiechu i często brakuje nam czasu na zadbanie o własną sylwetkę. Spacer zastępuje samochód, do tego dochodzą złe nawyki żywieniowe, nieodpowiednia dieta, i już gotowy problem z akceptacją własnej sylwetki. Każda kobieta, jak i mężczyzna, marzy o idealnej figurze, starając się wypracować zgrabną i wysportowaną sylwetkę.  

Dla wielu z Nas, głównym źródłem kompleksów jest nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej, która stanowi bezpośrednią przyczynę nadwagi. Warto podkreślić, iż tkanka tłuszczowa zazwyczaj nie jest rozłożona równomiernie na całej sylwetce. Tłuszcz osadza się przede wszystkim na brzuchu, pośladkach, udach czy ramionach – w skrócie, w zależności od indywidualnych skłonności danego organizmu.  

Każdy z nas ma bowiem specyficzne obszary na swoim ciele, które są bardziej narażone na gromadzenie się tłuszczu, nawet przy stosowaniu odpowiednio skomponowanej diety i treningów. Odchudzanie to proces żmudny, wymagający wytrwałości i poświęceń. Niestety podczas walki o wymarzoną sylwetkę, trzeba uzbroić się w cierpliwość, co bywa niejednokrotnie demotywujące, zwłaszcza, że niektóre partie ciała ciężko wysmuklić dietą i ćwiczeniami. W tej sytuacji możemy zdecydować się na zabieg liposukcji, dzięki któremu można poprawić swoją sylwetkę, pozbywając się nadmiaru opornej na ćwiczenia tkanki tłuszczowej. Odsysanie tłuszczu, czyli zabieg liposukcji, istnieje na rynku już od lat 60-tych. Jest to coraz popularniejszy zabieg medycyny estetycznej, wykonywany zwykle przez chirurgów plastycznych.

NA CZYM POLEGA ZABIEG LIPOSUKCJI BRZUCHA? 

Najprościej mówiąc, zabieg liposukcji ogranicza się do zlikwidowania tkanki tłuszczowej, skierowanej na konkretne obszary ciała, dzięki czemu efekt zawsze jest zadowalający. Specjalista zadba o to, aby usunięcie tłuszczu nastąpiło w sposób równomierny, bez nieestetycznych wybrzuszeń czy wklęsłości. Niektóre panie decydują się na liposukcję, aby dodatkowo zaakcentować wcięcie w pasie. Zabieg zazwyczaj jest stosowany wraz ze znieczuleniem – jego zakres jest dostosowany do obszaru ciała, z jakiego zamierzamy usunąć tkankę tłuszczową. W nowoczesnych gabinetach specjaliści zapewniają pacjentkom specjalne tkaniny uciskowe, zapobiegające powstawaniu opuchlizny. Ich zakładanie to także dobry sposób na to, aby jeszcze szybciej osiągnąć upragnione rezultaty. 

DLA KOGO ZABIEG LIPOSUKCJI? 

Wbrew pozorom, zabieg liposukcji brzucha nie jest przeznaczony dla osób otyłych. Skierowany jest natomiast, głównie do osób o prawidłowej wadze lub z niewielką nadwagą (wskaźnik masy ciała <Body Mass Index> nie powinien przekraczać 30), prowadzących zdrowy tryb życia, którzy chcą usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej. Są osoby, które nie zmagają się z ogólną nadwagą, ale jedynie z otyłością brzuszną, czy z tkanką tłuszczową zlokalizowaną na innym obszarze ciała. Zabieg liposukcji, może być jednym ze sposobów zniwelowania istniejącego problemu. Natomiast osoby ze znaczącą nadwagą, powinny najpierw pozbyć się nadmiaru kilogramów. 

PRZECIWWSKAZANIA

Zanim zostanie wykonany zabieg liposukcji lekarz musi określić Twój stan zdrowia oraz zadecydować czy jesteś odpowiednim kandydatem do wykonania tego zabiegu.  Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu liposukcji jest: nieuregulowana cukrzyca, choroby układu oddechowego lub krążenia, żylaki, zaburzenia krzepliwości krwi lub nadczynność tarczycy.  Przed wykonaniem zabiegu, należy wykonać również szereg badań, m.in.: morfologia, krzepliwość krwi, AspAt, AlAt, cukier, kreatynina, onogram, HBs, HCV, HIV, test ciążowy w dniu zabiegu, a po 50 roku życia EKG i RTG klatki piersiowej.  
Liposukcja brzucha to poważny zabieg,  który należy wykonywać wyłącznie w dobrych klinikach medycyny estetycznej. Zabieg może być wykonywany tylko przez lekarza i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub pod narkozą. Decydując się na zabieg należy ze szczególną ostrożnością traktować promocyjne oferty mało znanych placówek chirurgii plastycznej oraz oferty zabiegów zagranicznych bez sprawdzenia ich rzetelności. 

METODY LIPOSUKCJI 

Liposukcja klasyczna, podzielona jest na suchą, mokrą, wibracyjna, ultradźwiękowa oraz laserowa. Metoda klasyczna sucha, jest już przestarzałą metodą. W metodzie tej zamiast rozbijać tkankę tłuszczową przed zabiegiem za pomocą płynu stosowano większe podciśnienie, co wiązało się z większą utratą krwi, a sam zabieg był mało precyzyjny. W metodzie mokrej zastosowano już specjalny płyn, który powoduje rozbicie tkanki tłuszczowej, działa znieczulająco oraz przeciwbólowo, dodatkowo minimalizuje ilość wysięków po operacji oraz zmniejsza ilość utraty krwi podczas operacji. 

Niezależnie od wybranej metody każda liposukcja polega na podciśnieniowym odsysaniu tkanki tłuszczowej za pomocą cienkiej rurki zwanej kaniulą. Tkanka ta wcześniej zostaje rozbita za pomocą wstrzykniętego płynu pod skórę. 

Liposukcja wibracyjna jest bezpieczniejszą oraz skuteczniejszą metodą odsysania nadmiaru tkanki tłuszczowej, dzieje się tak z powodu zastosowania wibracyjnej kaniuli, która łatwiej przenika przez tkankę tłuszczową, co w efekcie końcowym powoduje, że odsysana powierzchnia jest regularna oraz gładsze jest przejście z powierzchni odsysanej na nieodsysaną. 

Liposukcja ultradźwiękowa polega na zastosowaniu kaniuli wytwarzającej dodatkowo ultradźwięki, które oddziaływają na błony komórek tłuszczowych powodując ich rozpuszczenie, technikę tą najczęściej wykorzystuje się m.in. przy liposukcji górnych części pleców. Przy tej metodzie występuje mniejsza utrata krwi, a ultradźwięki łatwiej przenikają do tkanek zawierających większą ilość tkanki łącznej.  

Liposukcja laserowa wykorzystuje do rozbicia tkanki tłuszczowej energie lasera, który dodatkowo wpływa na obkurczanie się włókiem kolagenowych, dzięki czemu skóra po zabiegu w większym stopniu zachowuje swoją sprężystość. 

Należy pamiętać, iż liposukcja jest zabiegiem modelującym sylwetkę, a nie odchudzającym i nie stanowi alternatywy dla zdrowego stylu życia.  

3 komentarze:

  1. Fajnie wytłumaczone :) o niektórych rzeczach w ogóle nie wiedziałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja polecam trening na trampolinie jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam na profil :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawych rzeczy się dowiedziałam na temat liposukcji brzucha, co raz bardziej zastanawiam się nad tym zabiegiem, choć nie ukrywam że się trochę boję tego zabiegu.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...