środa, 6 kwietnia 2016

Jak w warunkach domowych wyliczyć poziom tkanki tłuszczowej?

Bycie fit to styl życia. Sposób myślenia, to przejawianie postaw prozdrowotnych oraz propagowanie ich na różnych płaszczyznach. To również (a dla wielu przede wszystkim) efekty wizualne. Każdy z nas powinien mieć określony procent tkanki tłuszczowej, który pozwala nam na bycie zdrowym i zminimalizowanie ryzyka zachorowania na przeróżne choroby oraz oczywiście kształtną sylwetkę. I tu pojawia się pytanie, skąd mam wiedzieć, czy ilość tkanki tłuszczowej w moim organizmie jest odpowiednia? Kiedy należy podjąć działania ukierunkowane na redukcję bądź przybranie na wadze, a kiedy lepiej zająć się realizacją innych zadań?

Dziś przedstawiamy Wam jedną z najprostszych, domowych sposobów na wyliczenie poziomu tkanki tłuszczowej. Jednak jak każda metoda pomiarowa, tak i ta, obarczona jest pewnym błędem. Należy zatem wziąć pod uwagę, iż wyliczenia mają charakter szacunkowy, orientacyjny. Błąd pomiarowy jest jednak nie wielki, waha się w granicach 1-2% - czyli niewiele.Metoda pomiaru grubości fałdu skórnego

W warunkach domowych do pomiaru możemy wykorzystać  linijkę, a najlepiej suwmiarkę. Stań w pozycji wyprostowanej, na linii pępka i kości biodrowej, złap fałd skórny między palec wskazujący a kciuk. Zmierz grubość fałdu skórnego przy użyciu suwmiarki. Otrzymany wynik zapisz w milimetrach. Do obliczenia poziomu tkanki tłuszczowej potrzebny jest również nasz wiek. Grubość fałdu wraz z naszym wiekiem podstawiamy do wzoru. Wzór na pomiar tkanki tłuszczowej ma dwie kategorie: dla mężczyzn oraz dla kobiet.

Domowa metoda oceny poziomu tkanki tłuszczowej

X – grubość fałdu skórnego (w milimetrach)
Y – wiek (w latach)

Kobieta
% Zawartość tłuszczu = 1.223 X – 0.0134 (X do kwadratu) + 0.124 Y + 6.07

Mężczyzna
% Zawartość tłuszczu = 1.378 X – 0.0174 (X do kwadratu) + 0.213 Y – 5.84

Jeżeli grubość fałdu skórnego przekracza 35mm – oznacza to, iż poziom tkanki tłuszczowej jest wysoki oraz podany wzór nie ma zastosowania. Zatem, z wzoru korzystamy do nieprzekroczenia wartości 35mm grubości fałdu skórnego.

Poziom tkanki tłuszczowej jest jednym z najbardziej wartościowych wskaźników służących ocenie wyglądu oraz postępów treningowych. Znajomość kompozycji ciała jest również niezwykle przydatna przy ustalaniu kaloryczności i planowaniu jadłospisu. 

Pamiętajmy jednak, iż redukcja tkanki tłuszczowej poniżej normy nie jest zdrowa, a wręcz niebezpieczna! Tkanka tłuszczowa potrzebna jest organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. To ona stanowi dla nas ochronę przed zimnem i chłodem, to ona chroni narządy wewnętrzne i stawy, to ona jest dla nas magazynem energetycznym i witaminowym w trudnych chwilach. Więc jeśli wszystko jest w normie, nie mamy się czego obawiać, tylko cieszyć uzyskanym rezultatem i zdrowiem!

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...