niedziela, 24 sierpnia 2014

Własna mieszanka musli :)

Lubicie musli? My oczywiście tak! Wraz z owsianką są podstawą naszych śniadań, szczególnie wówczas gdy mamy wpływ na wybór składników. Gotowa mieszanka, która mogliśmy skomponować dla siebie dzięki uprzejmości mixit.pl – była idealna ! :)

Zdecydowaliśmy się oczywiście na stworzenie własnej tuby musli, której podstawą był Ahmed - Amaranth i miód czyli amarantus preparowany, pszenica preparowana, miód, płatki owsiane, płatki gryczane chrupiące. Suszone owoce: jagody, maliny, jeżyny, czarna porzeczka oraz orzechy: nerkowca, macadamia, brazylijskie i płatki migdałów. Całość była tak apetyczna, że zniknęła dosłownie w kilka dni ! :)


W sklepie mixit.pl mamy do wyboru również gotowe propozycje tub z musli, kaszami oraz suszonymi owocami. Dla każdego na pewno znajdzie się coś idealnego ponieważ wybór jest niemały. 


Dla największych łasuchów również znajdzie się coś odpowiedniego. Sklep proponuje wszelkiego rodzaju czekolady, takie jak: mleczna z orzechami, porzeczkowa, chili, malina, banan w truskawce i czekolada zawierająca zieloną herbatę :) 


Poza czekoladami możemy zdecydować się również na ciasteczka, oczywiście zdrowe ciasteczka zawierające płatki, orzechy i suszone owoce

Sklep z czystym sumieniem polecamy i zapraszamy ! :)

Propozycja dodatku do owsianki - Nasiona Chia i Jagody Goji

Nasiona Chia nazywane są również szałwią hiszpańską. Jest to roślina pochodząca z Ameryki Poludniowej. Aztekowie uważali Nasiona Chia za pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz bystrości umysłu.

Właściwości Nasion Chia 

Nasiona Chia stanowią źródło kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Zawierają korzystne dla zdrowia długołańcuchowe nienasycone trójglicerydy (ang. LCT) w odpowiedniej proporcji, przez co zmniejszają złogi cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych.

Chia to również źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawiera witaminy: E, B1, B3, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk i niacyna. Charakteryzują się również wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka

Nasiona Chia zawierają również dużą zawartość błonnika. Wpływa on zbawiennie na układ trawienny. Spożycie błonnika zapewnia uczucie sytości na dłużej wspomagając tym samym proces trawienia w przewodzie pokarmowym. Pomaga również w lepszym wchłanianiu się pokarmu wraz z substancjami odżywczymi. 
  
Chia wspomaga nawilżenie organizmu ponieważ wchłaniają i zatrzymują wodę w organizmie. Ze względu na swoje właściwości hydrofilowe są efektywnym uzupełnieniem diety sportowców. 

W kuchni Nasiona Chia mają wszelorakie zastosowanie. Możemy ich używać do bardzo przez nas polecanej owsianki, różnego rodzaju sałatek owocowych i warzyw, jako dodatek do obiadu, np. do sosów, zup. Nasiona Chia możemy swobodnie łączyć z mąką do wypieku chleba, naleśników, ciast. Nasiona powinny być moczone w czystej wodzie zanim zostaną użyte do jakiegokolwiek przepisu.

Jagody Goji są bogactwem składników odżywczych, przez co wykazują szeroki wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Wzmacniają odporność, poprawiają wzrok, osłaniają wątrobę, przypisuje im się także właściwości przedłużające życie z uwagi na silne działanie antyoksydacyjne.

Jagoda Goji to roślina wywodząca się z Chin, Tybetu oraz Mongolii, jednakże można je hodować również w Polsce. 

Właściwości Jagód Goji

Jagody Goji zawierają, β-karoten, ryboflawiny, selen i żelazo. Zawierają również witaminy: C, E oraz z grupy B (B1, B2, B6), a także składniki mineralne, jak: wapń, potas, , i cynk. Dodatkowo są bogate w błonnik pokarmowy, antyoksydanty, luteinę, flawonoidy oraz polisacharydy.

W tradycynej medycynie Wchodu Jagody Goji stosowane są jako lek przy chorobach serca, nerek, płuc, wątroby, oczy, mięśni i kości. 

Spożywanie Jagód Goji hamuje syntezę cholesterolu, zapobiegając przemianom tłuszczowym wątroby.
Jagody Goji jest roślina wzmacniająca i regulująca pracę układu trawiennego, poprawia również ostrość widzenia, funkcjonowanie układu odpornościowego, opóźnia procesy starzena i korzytnie wpływa na ogólną kondycję organizmu. 

środa, 2 lipca 2014

Dlaczego posiłek po treningu jest tak ważny?


Problem posiłku po treningu jest cały czas na ustach osób ćwiczących regularnie. Wiele z tych osób wie, jak ważny jest posiłek potreningowy, jednakże pozostali nie zdają sobie do końca sprawy, iż niejedzenie posiłku po treningu przynosi im więcej szkód niż pożytku, dodatkowo przykładając się do stopniowego spadku formy. 



Podczas intensywnego treningu następuje zużycie dużej ilości energii. Jeśli odpuszczamy posiłek po treningu lub jemy go zbyt późno i z niedostateczną wartością energetyczną, wprowadzamy w swoje życie pewnego rodzaju męczarnie, która nie przynosi pożądanych efektów (poprawa sylwetki, wyników sportowych). Niewłaściwa dieta w bardzo szybkim czasie powoduje zniechęcenie, rozdrażnienie a nawet depresje.

Posiłek po treningu jest bardzo ważny ponieważ pozwala na szybkie przyswojenie przez organizm dostarczanych składników, a to z kolei wpływa na szybszą regenerację mięśni. Jednak najważniejsze to, że: „Jedzenie po treningu powoduje spalanie tłuszczów i magazynowanie cukrów w celu dostarczenia ich do mięśni i uzupełnienia zasobów glikogenu. Dlatego sportowiec, który stale przestrzega zasady spożywania posiłku w ciągu godziny od zakończenia ćwiczeń, każdego dnia będzie spalał nieco więcej tłuszczu i odkładał nieco więcej glikogenu, dzięki czemu ostatecznie stanie się szczuplejszy niż sportowiec, który zwykle odczekuje dwie godziny, by najeść się do syta” -Matt Fitzgerald „Waga startowa"-

Do dwóch godzin po treningu utrzymuje się podwyższony poziom regeneracji. Jeśli posiłek zjemy szybciej, tym lepiej dla nas. Najlepszą opcją było by zjedzenie go tuż po rozciąganiu i szybkim prysznicu. Część osób jednak boi się posiłku po treningu ponieważ za cel postawiła sobie schudnięcie. Ich niepokój jest całkowicie niesłuszny. Odpowiednie dostarczenie składników odżywczych po treningu sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Osoba trenująca, która będzie trzymała się zasady jedzenia po treningu będzie spalała z treningu na trening nieco więcej tkanki tłuszczowej.


Kolejny wpis na blogu: Co jeść po treningu?  

piątek, 28 marca 2014

Trening siłowy - Barki


Któż z mężczyzn nie chciałby mieć pięknie rozbudowanych  barków? To one jako pierwsze rzucają się w oczy kobietą, sprawiają, że garnitur czy koszula wspaniale leży na naszym ciele, a latem w koszulce bokserskiej przykuwają wzrok płci pięknej. Ponadto prawidłowo rozbudowane barki nadają nam charakteru silnego mężczyzny, a zgromadzona w nich siła, często jest wykorzystywana w codziennych czynnościach. Jakimi ćwiczeniami rozbudować  przednie boczne i tylne aktony mięśni naramiennych przedstawimy w poniższym artykule podając przykładowy plan treningowy. 



Jak już we wstępie wspomniałem, mięśnie naramienne składają się z trzech oddzielnych aktonów i każdy wymaga odpowiedniego ćwiczenia aby je aktywował. Nie da się przy użyciu jednego ćwiczenia rozbudować całych barków. 

Jak każdy trening zaczynamy oczywiście od rozgrzewki, może to być bieżnia, odbitek, wioślarz czy rower, ok 10 min powinno wystarczyć. Następnie rozciąganie całego ciała, zwracając uwagę szczególnie na barki, które to będziemy dziś ćwiczyć.


Pierwszym i podstawowym ćwiczeniem aktywującym przednie i boczne aktony mięśni naramiennych jest wyciskanie sztangi sprzed głowy. Ćwiczenie można wykonywać zarówno siedząc jak i stojąc. Przy czym w pozycji siedzącej jest ono bezpieczniejsze, zwłaszcza dla początkujących, gdyż opierając się o ławkę zmniejszamy nacisk na kręgi. W ćwiczeniu tym pozycja jest bardzo istotna, gdyż nie prawidłowa prowadzi do częstych kontuzji. Siadamy na ławce, klatka piersiowa wypchnięta w przód, kręgosłup z zachowaną naturalną jego krzywizną. Opieramy się odcinkiem miedzy łopatkami o oparcie, które jest lekko pochylone w tył. Chwytamy sztangę trochę szerzej niż rozstaw barków i wyciskamy do góry stanowczym ruchem. Opuszczając staramy się kontrolować ruch. Ilość powtórzeń i obciążenie dostosowujemy do pożądanych efektów.

Unoszenie sztangielek w opadzie tułowia jest ćwiczeniem angażującym tylne partie mięśni naramiennych.  Ćwiczenie to najlepiej wykonywać w pozycji siedzącej, ustawiając tułów równolegle do podłoża pochylając się do przodu. Następnie unosimy ramiona prostopadle do tułowia w górę (ruch ma przypominać machanie skrzydłami ptaków) i powoli opuszczamy kontrolując ruch. Obciążenie nie jest tu tak ważne jak prawidłowa technika wykonywania ćwiczenia oraz powolny i kontrolowany ruch w obie strony.  Ćwiczenie można wykonywać w pozycji stojącej lub zastąpić je odwrotnymi rozpiętkami na maszynie lub wyciągu dolnym.


W ostatnim ćwiczeniu na tę partie mięśniową pomęczymy jeszcze raz przednie i boczne aktony wykonując unoszenie ramion w przód ze sztangą. Ćwiczenie wykonujemy w pozycji stojącej w lekkim rozkroku, chwytając sztangę na szerokości ramion. Powoli unosimy w górę na wyprostowanych rękach przed siebie, chwilkę przytrzymujemy i opuszczamy powoli kontrolując ciężar.  Ćwiczenie to można wykonywać przy użyciu prostej lub łamanej sztangi, zarówno nachwytem jak i podchwytem. Podczas ćwiczenia staramy się nie bujać ciałem, w czym pomóc może oparcie się plecami o ścianę, wówczas ćwiczenie wykonuje się trudniej jednak zwiększa się jego efektywność poprzez izolacje trenowanych mięśni.

Mięśnie naramienne zaliczane są do małej grupy mięśniowej i powinno się je ćwiczyć wraz z treningiem mięśni nóg lub klatki piersiowej. Dodatkowo trenując tę partie ciała można wykonać ćwiczenie na tzw. kaptury czyli mięsień czworogłowy grzbietu, angażując podczas tego ćwiczenia również wszystkie naramienne aktony. Ustawiamy się do ćwiczenia w pozycji takiej samej jak poprzednio czyli: nogi w rozkroku, sztanga chwytem na szerokości barków, tym razem jednak nie unosimy jej na prostych ramionach ale podciągamy wzdłuż tułowia w stronę brody do momentu aż sztanga znajdzie się min. na wysokości klatki piersiowej. Następnie powoli opuszczamy kontrolując ruch. Zwracamy uwagę, aby łokcie znajdowały się zawsze powyżej sztangi oraz aby nasze ciało nie bujało się podczas ćwiczenia.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...